PHARE TWINNING PROJECT BG-04-IB-JH-04

Improvement of the Magistrates’ Legal Status and Strengthening the Capacity of the Supreme Judicial Council

SUPREME JUDICIAL COUNCIL    9, Saborna Str  1000 SOFIA (Bulgaria)     (: +359 2 930 4990 (/Fax: + 359 2 981 5851

 

  Основна задача на проекта е да окаже подкрепа на съдебната власт при осъществяване на нейните задължения по Стратегията за реформа в съдебната система и реализирането на Плана за изпълнение на Стратегията. Реализирането на целите и задачите на проекта реално ще допринесе за осъществяването на с което да подпомогне и подготовката на Република България за приемане в Европейския съюз. 
При дефинирането на дейностите и очакваните резултати по проекта са отчетени конкретните финални препоръки на Европейската комисия към съдебната власт при приключването на преговорите по глава 24 “Правосъдие и вътрешни работи”, които са отразени в Общата позиция на страните -членки, а именно:
“ЕС подчертава, че създаването на независима, надеждна и ефективна съдебна система е от първостепенно значение. Това изисква достатъчни финансови ресурси и ефективна система за тяхното разпределение, достатъчно кадри и квалифициран персонал, обективни и прозрачни процедури при назначенията, както и при атестирането и повишенията, отговарящи на националните стандарти, установени от Висшия съдебен съвет, също така-надеждни санкции при неефективно изпълнение на служебните задължения и за извършени нарушения, адекватно и модерно оборудване, разпределяне на делата въз основата на обективни и прозрачни процедури, ускоряване на съдебните производства, намаляване броя на висящите дела, с цел избягване на неоправдани забавяния, адекватна обществена информираност относно движението на делата, както и мерки, осигуряващи адекватно съдебно изпълнение.....Освен това, ЕС подчертава необходимостта от предприемане на необходимите мерки съобразно резултата от дискусиите относно формирането на състава, правомощията и мандата на Висшия съдебен съвет, като в същото време се вземе предвид необходимостта от взаимен контрол в отношенията между Висшия съдебен съвет и органите от другите конституционно представени власти. ЕС също подчертава важността на засилването на капацитета на ВСС в областта на дисциплинарните мерки и процедури.” 
На основата на тези препоръки към българската страна, проектът цели въвеждането на европейски стандарти за ефективно и безпроблемно управление на съдебната система и сътрудничество между институциите, подобряване на законовата рамка, уреждаща статута на магистратите и развитие на принципа на безпристрастност и прозрачност при назначаването им и при осъществяването на тяхната работа.
В края на 2004г. българската страна избра за партньори по проекта Генералния съвет на съдебната власт на кралство Испания като водещ и Германската фондация за международноправно сътрудничество като младши партньор. На 29 юли 2005г. официално стартира и изпълнението на проекта. 
Проектът се състои от два компонента- “Укрепване на административния капацитет на ВСС” и “Усъвършенстване статута на магистратите”. При успешна реализация на всеки компонент, се предвижда постигането на следните резултати:

ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:

- Разработени критерии и механизми за реализация на дисциплинарната отговорност на магистратите; критериите-включени в практиката.
- Разработени критерии и методи за проверка на качеството на работата на магистратите; критериите- включени в практиката.
- Подобрена законова уредба, уреждаща статута на магистратите, в съответствие с разпоредбите на Европейската харта за статута на съдиите.
- Повишено качество на правораздаването и повишена отговорност на магистратите за изпълнението на собствените им задължения, като резултат на новия механизъм на ангажиране на дисциплинарна отговорност.
- Повишено обществено доверие в съдебната власт.
- Разработени механизми за набиране на кадри във Висшия съдебен съвет и разработен механизъм за подобряване на квалификацията и управлението в администрацията на ВСС, базирани на най-добрите европейски практики – издадено е ръководство.
- Усъвършенстван е механизмът на съставяне, представяне, разпределяне, контролиране и управление на бюджета от Висшия съдебен съвет – разработена е софтуерна система за управление на бюджета.
- Изградено е звено за европейски програми и проекти, като част от съответната подготовка на членовете на ВСС за предстоящото членство на България в ЕС и в контекста на развитието на системата на съдебната власт;
- Разработен е механизъм за редовно предоставяне на информация на обществеността. 

Постигането на изброените резултати ще бъде осъществено посредством следните дейности: 

ДЕЙНОСТИ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ПРОЕКТА

- Проучване и анализ на съществуващата законова уредба за правния статут на магистратите и сравняването й със законодателството на страните-членки на ЕС и Европейската харта за статута на съдиите.
- Проучване и анализ на съществуващата законова уредба и механизми за прилагането на дисциплинарната отговорност на магистратите и сравняването й със законодателството на страните-членки на ЕС.
- Проучване и анализ на съществуващата законова уредба за критериите и начините за проверка на качеството на работата на магистратите и сравняването й със законодателството на страните-членки на ЕС.
- Разработване на подробен план за действие.
- Разработване на препоръки във връзка с нуждата от промяна в споменатите сфери.
- Ангажиране на обществеността, не-правителствените и професионални организации с третираните проблеми.
- Изработване на обективни критерии за подбор, назначаване, повишаване и понижаване на магистратите.
- Изработване на обективни критерии за проверка на работата на магистратите.
- Изработване на критерии и механизми за прилагането на дисциплинарната отговорност на магистратите.
- Изработване на пакет за законодателни промени с цел подобряване на законовата рамка на правния статут на магистратите, критериите и механизмите за техния подбор, назначаване, повишаване и понижаване, методите за проверка на качеството на извършената работа, както и подобряване на механизмите за прилагането на дисциплинарната отговорност.
- Усъвършенстване на съществуващия механизъм за подбор на кадри, оценка и повишаване в длъжност на административния персонал на ВСС.
- Обзор и анализ на съществуващите структури и практики на управление на съдебната система в държавите-членки на Европейския съюз и сравнение на тези структури и практики със системата в България.
- Разработване на учебни програми и включване в тези програми на всички служители от администрацията на ВСС, съгласно техните функции и задачи.
- Създаване и укрепване в рамките на администрацията на ВСС на звено, отговарящо за организирането и провеждането на конкурси за магистрати.
- Подходяща подготовка на членовете на ВСС и на администрацията с оглед на предстоящото членство на България в Европейския съюз;
- Създаване в рамките на администрацията на ВСС на звено, отговарящо за управление на Европейските проекти и програми, и обучение на персонала във връзка с изпълнението им.
- Следене и анализиране на всички съществуващи и последващи препоръки на различните институции на ЕС в областта на правораздаването и провеждане на редовен инструктаж на членовете на ВСС по тези препоръки.
- Организиране на мероприятия за обучение в държавите-членки на ЕС с оглед представянето на най-добрите европейски практики.
- Усъвършенстване на управлението на бюджета на системата на съдебната власт.
- Обучение на персонала на финансовия отдел за работа с общите счетоводни софтуерни продукти.
- Квалифициране на персонала на финансовия отдел по въпросите на изработване на прогнозни бюджети за финансовите ресурси, необходими на системата на съдебната власт.
- Обучение и запознаване на звеното за одит в администрацията на ВСС с европейските системи за финансов мониторинг и одит.
- Разработване на механизъм за редовно предоставяне на информация на обществеността.
- Редовно издаване на бюлетин, отразяващ работата на съдебната власт.